Podpowiadamy, jaki opał wybrać: pellet czy ekogroszek?

Podpowiadamy, jaki opał wybrać: pellet czy ekogroszek?

Rosnące znaczenie ekologii zmusza nas do poszukiwania alternatywnych form ogrzewania domów i mieszkań. Doskonale wszystkim znany węgiel, pomimo że nadal popularny, zaczyna być wypierany przez rozwiązania bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Obecnie, coraz częściej spotkać się możemy z piecami C.O. napędzanymi pelletem czy ekogroszkiem. Na które rozwiązanie warto się zdecydować? Zapraszamy do uważnej lektury naszego artykułu.

Ekogroszek – zalety i wady

Omawianie zalet ekogroszku najlepiej rozpocząć od jego łatwej dostępności. Nie dość, że znajdziemy go w każdym szanującym się składzie węgla, to dodatkowo bez problemu kupimy go również w popularnych dyskontach. Ten rodzaj paliwa stałego charakteryzuje się również stosunkowo niską ceną oraz tym, że bez problemu rozgrzeje kocioł do maksymalnej mocy i nie wytworzy przy tym dużej ilości popiołu. Warto jednak wiedzieć, że do ogrzewania domu ekogroszkiem konieczny jest odpowiedni piec, który niestety nie jest tani. Dodatkowym minusem jest również to, że napędzane ekogroszkiem konstrukcje uważane są za awaryjne i, co za tym idzie, należy poddawać je regularnym przeglądom i konserwacjom.

Pellet drzewny – zalety i wady

Najogólniej rzecz ujmując, mianem pelletu drzewnego określamy całkowicie naturalny materiał opałowy, który wytwarzany jest z drewna pod postacią granulatu. Pellet – jak sama nazwa wskazuje – produkowany jest z odpadów po obróbce i ścince drzew, tzw. trocin. Ten rodzaj paliwa – podobnie jak ekogroszek – nie pozostawia po sobie dużej ilości popiołu, a ten, który wytwarza się w procesie spalania – z uwagi na to, że jest całkowicie ekologiczny – może być rozsypany na działce, jako naturalny nawóz. Ciężko znaleźć jakiekolwiek wady ogrzewania domu pelletem, poza ceną pieca. Warto jednak zaznaczyć, że jest to jednorazowa inwestycja, która zwraca się już w  pierwszych latach użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *