Podpowiadamy, jak wybrać dobre drewno kominkowe

Podpowiadamy, jak wybrać dobre drewno kominkowe

Posiadanie kominka uważane jest za synonim luksusu. Nie ma się zresztą co dziwić, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, jego walory estetyczne. Kominek w salonie potrafi ożywić i nadać charakteru każdemu wnętrzu, sprawiając dodatkowo, że będzie się ono prezentowało dostojnie i elegancko. Należy jednak pamiętać, że aby kominek spełniał swoje funkcje, to powinien być opalany specjalnym, dobrym jakościowo, drewnem. Jak wybrać idealne drewno do kominka? Na to pytanie postaraliśmy się odpowiedzieć w treści dzisiejszego artykułu.

Unikaj drewna liściastego!

Wbrew powszechnie panującej opinii, do kominka nie można wrzucić pierwszego lepszego kawałka drewna.  Należy bowiem pamiętać, że niektóre jego rodzaje, jak np. drewno z drzew iglastych, mogą prowadzić do zabrudzenia jego wnętrza oraz nagromadzania się dużej ilości sadzy w przewodzie kominowym. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że drewno z drzew iglastych, wytwarza w procesie spalania, dużą ilość żywicy. Mając to na uwadze, warto go zastępować innym, np. z drzew liściastych.

Drewno z drzew liściastych

Drewno z drzew liściastych to najpopularniejsze drewno, które wykorzystywane jest obecnie do ogrzewania domów i mieszkań. Dzięki małej zawartości żywicy, pali się równo i – co za tym idzie – nie wytwarza dużej ilości sadzy i dymu.

Jakimi parametrami kierować się podczas wyboru drewna kominkowego?

Poszukując idealnego drewna kominkowego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Mowa tutaj m.in. o jego gęstości, łupliwości, twardości, zawartości kory i stopniu wysuszenia. Szczególnie ważny jest ostatni czynnik, ponieważ to właśnie on decyduje o kaloryczności opału.

Popularne rodzaje drewna opałowego:

Wspomnieliśmy już, że warto unikać drewna z drzew liściastych. Na jakie więc warto się zdecydować?

  • Drewno z brzozy – ten rodzaj drewna łatwo płonie i szybko się spala. Dodatkowo, otrzymany płomień posiada mało substancji smolistych;
  • Dąb – charakteryzuje się długą i powolną spalalnością. Posiada dużą wysoką wartość opałową i daje dużo ciepła;
  • Grab – najlepsze drewno opałowe. Spala się powoli i daje dużo ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *