Czym jest pellet drzewny i jak wybrać najlepszy?

Czym jest pellet drzewny i jak wybrać najlepszy?

Pellet jest biopaliwem, powstałym z przetworzenia surowców odnawialnych do postaci granulatu. Najpowszechniej występującym rodzajem tego produktu grzewczego jest pellet drzewny. Cieszy się dużą popularnością ze względu na łatwość przechowywania, dystrybucji i użytkowania, aspekt ekonomiczny i bezpieczeństwo ekologiczne.
 

Charakterystyka pelletu drzewnego

Pellet drzewny otrzymuje się ze sprasowania trocin drzew liściastych oraz iglastych. Największą popularnością cieszą się pellety z drzew iglastych bez dodatku kory. Trociny to drobne wióry, powstające jako odpad w procesie obróbki drewna. Materiał ten poddawany jest działaniu wysokiej temperatury, w wyniku której jeden ze składników – lignina – zaczyna wykazywać właściwości klejące. Przed procesem granulacji masa ujednolicana jest gorącą parą lub wodą w systemie natryskowym. Podgrzaną masę poddaje się następnie granulacji. W jej wyniku można uzyskać granulki, których średnica zazwyczaj nie przekracza 8 mm. W zależności od przeznaczenia, występuje wiele odmian pelletu drzewnego. Wykorzystywany jest nie tylko w budownictwie mieszkalnym, ale również w elektrowniach, elektrociepłowniach, zakładach produkcyjnych czy budynkach użyteczności publicznej.

 
Pellet drzewny spala się w specjalistycznych piecach z podajnikiem ślimakowym lub przenośnikiem taśmowym. Użytkowanie pieców na pellet jest niemal bezobsługowe – wystarczy raz na tydzień uzupełnić zapas paliwa w zbiorniku. Piec automatycznie rozpala się i uzupełnia ilość pelletu niezbędną do uzyskania określonej wcześniej temperatury. Kotły na pellet są dwukrotnie bardziej wydajne niż w przypadku innych rodzajów paliwa, dlatego pozwalają obniżyć koszty ogrzewania. Pellet drzewny ma także wiele innych zalet. Nie zawiera więcej niż 10% wody, pakowany jest w wygodne worki 15-kilogramowe lub 1-tonowe big-bagi. Nie emituje do atmosfery szkodliwego CO2 i charakteryzuje się bardzo niską emisją tlenków azotu i tlenków siarki, jest zatem neutralny dla środowiska naturalnego. W trakcie spalania pelletu wytwarzane są minimalne ilości popiołu. Z tego względu nazywany jest „zielonym paliwem”.
 

Jak wybrać dobry pellet drzewny?

Dobry pellet drzewny powinien być gładki, posiadać nieznaczną zawartość pyłu i jednakową wielkość granulek. Po wrzuceniu do wody, będzie opadać na dno. W trakcie spalania wydziela zapach drzewa, a jego kolor przypomina barwę drewna. Zawartość wody jest nie większa niż 12%, a ciężar właściwy to około 0.65 kg/l. Pellet drzewny nie powinien zawierać sztucznych dodatków. Zwrócenie uwagi na te czynniki jest istotne, ponieważ pellet złej jakości będzie miał niekorzystną wartość energetyczną, a emitowanie w tracie spalania zanieczyszczenia mogą wzrosnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *