Jakie są cechy charakterystyczne i zalety ekogroszku?

Jakie są cechy charakterystyczne i zalety ekogroszku?

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego, wykorzystywanego jako źródło energii cieplnej. Otrzymywany jest z węgla kamiennego lub brunatnego, dlatego zalicza się go odpowiednio do grupy 3 lub 2. Jest paliwem pochodzenia naturalnego. Ekogroszek to rozwiązanie ekologiczne i nowoczesne, dlatego należy do jednego z najchętniej wybieranych opałów na rynku. Nie bez powodu nazywany jest paliwem XXI wieku. Sprawdźmy, jakie posiada właściwości, zastosowanie i zalety.

 

Charakterystyka ekogroszku

Najlepszy ekogroszek to ten, który pochodzi z polskich kopalni i wytwarzany jest z wyselekcjonowanego węgla wysokokalorycznego. Powstaje w procesie odsiewania lub kruszenia węgla. Wartość opałowa ekogroszku jest wysoka. Powinien posiadać on certyfikat Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Charakteryzuje się niską zawartością siarki – mniejszą lub równą 1%. Ekogroszek ma niską zawartość wody i substancji spiekalnych, zazwyczaj mniejszą niż 12%. Wyróżnia się także niskim współczynnikiem spiekalności, dzięki czemu ilość popiołu po jego spaleniu jest niewielka. Rozmiary ziaren ekogroszku zaczynają się już od 5 mm i nie przekraczają 25 mm.

 

Stosowany jest do produkcji energii cieplnej zarówno do celów przemysłowych i technicznych, jak również gospodarczych. Można go używać w automatycznych dozownikach. Ekogroszek charakteryzuje się bardzo uniwersalnym zastosowaniem. Można go wykorzystywać w trzech rodzajach kotłów grzewczych – rynnowych, tłokowych i retortowych. Należy zwracać szczególną uwagę na nieoryginalne ekogroszki, które zawierają w swoim składzie dużo miału i mają przez to znacznie obniżone parametry grzewcze.

 

Jakie są zalety ekogroszku?

Ekogroszek należy do grupy ekologicznych materiałów opałowych i zmniejsza ilość szkodliwych substancji, emitowanych do środowiska. Ilość tlenków siarki, powstających w procesie spalania, jest zdecydowanie niższa niż w przypadku innych rodzajów opału. Ekogroszek spalany w piecach z podajnikiem emituje znacznie mniejszą ilość gazów cieplarnianych. Stosowanie ekogroszku w kotłach niskoemisyjnych o dużej sprawności wiąże się także z obniżeniem kosztów produkcji energii cieplnej. Kotły te są bardzo wydajne i niemal bezobsługowe. Ekogroszek o dobrych parametrach potrafi zredukować emisję pyłów o 92%, a tlenków węgla aż o 97%. Na koniec warto wspomnieć, że ta alternatywna metoda ogrzewania wyróżnia się stosunkowo niską ceną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *